how much money do you save by growing ur own?

What I hope to save is all the hassle.

The "Hurry up and wait", the pinched bags, and the people selling crap so they can support their real drug habits.
:peace:
 
unfortunatly nirvana doesnt have mothers finest, im picky about my beans..lol i also im going to get yumbolt at the same time and everyonedoesit also has them... any input?
 
nirvana sucks

Whatever man. I have not germinated the seeds yet, so idk what male/female percentages I'll see or how vibrant the plants will be. Alls I know is that they were fast shipping to the US and fairly cheap.

How bout a little clue in as to why they suck besides "they suck".
 
I just germed 5 master kush from nirvana seeds. They were frozen and within 3 days they had germed and popped the surface of the medium.

Nirvana are great, as far as I'm concerned.
 
So far I haven't seen the savings. I only smoke occassionaly while the wife smokes about a 1/4 a week if and when I can get it. Thats the reason I even tried growing. PLus it gives me a hobby where I can be a little closer to nature. Which I haven't done in years.... Possible savings around 320 US a month. Thats not figuring in the cost of added electric, nutes and all that drops it down to around 150-200 a month. Once I get the grow room set up the cost savings over all could go back up.....Currently first grow using bag seed once I get things set up I'll invest in some quality seeds
 
god damm, you people pay alot for your ounces huh.... i get them for like 205-225$ and its aint shitty weed either its real good nug, whgere u guys from anyways? im from mass an get them at that price.... imma start growing now tho so mine will be free, and idk about al of you..but imma be smokin it an sellin it...i got bills ta pay. haha

I pay 200 to 220 cdn an ounce for really good buds. I decided to try growing my own instead of paying someone else for it. It gets very expensive when we smoke and ounce a week. By us growing it we can know what is grown and how.
Chiceh
 
I pay 200 to 220 cdn an ounce for really good buds. I decided to try growing my own instead of paying someone else for it. It gets very expensive when we smoke and ounce a week. By us growing it we can know what is grown and how.
Chiceh
thats expensive i pay 160 high grade eh!:peace:
 
i waz hereing u guys talk about how much an ounce goes 4 i can get an ounce 4 165 cdn ne time i want... not 400+
 
if you can buy kind nug 150 a Z you have no need to grow, unless your just sketched about dealers and what not.
 
i waz hereing u guys talk about how much an ounce goes 4 i can get an ounce 4 165 cdn ne time i want... not 400+

I pay 200 to 220 canadian for an ounce of great buds. I know people who pay less and some that pay more. Who the fuck knows?
All I know is I want to stop paying someone for it and grow my own. It has to work out cheaper in the end. Count up the cost of materials needed ie grow materials. seeds, hydro cost, lights, nutes, etc. I think it will still be cheaper to grow your own, cut out the middle men.
 
U Guys R Crazy Payin $200-$400 An Onze! U Must B Kiding Me! It Runs Out Here $75-$140 An Onze Lol! U Huys R Geting Ripped!
 
Mag1c, are you sure those prices aren't for schwag weed man?.. Even in California, you're not going to find good pot for $75 an ounce..
 
Back
Top