Hey mate I'm from oz and a credited PV installer. Your looking at running around 2400watts in oz we get an average of 6 peak sun hours a day. So if you wanted a system to run the lights say 12 hours a day you will need at least a 5000 watt system which cost around 30 grand. Times that by 2 if u wanna run 24 hours. Mate it would be cheaper and more efficient to build a nice big green house. Not to mention you would need around 24-50 panels to get the power needed.
you need to do the maths. multiply the kw used to power rooms by the hours being run then multiply by the Kw/hr rate. how high is the rate there anyway? it averages 10 cents hereThanks for the info mate , just another quick question with our electricty cost so fucken high here , how much would it cost a month to have 2 lights running ?? and what would be the cheapest method of going about it be?? keeping in mind i do want to grow some quality buds to smoke!!