How much is a POUND of dank chronic in your area?

Moragrifa

Active Member
Just curious. I know that Chronic here is 375 per ounce.



SRH.jpg


Blayze on.
 
my bra charge me about 340 a onion when i buy a 16 dats 5440 but i just give him a even 5400.
You gon dome a pound of chronic.
 
umm an ounce of weed is like 90
so a pound... umm.. idk lol. i've never bought a pound so i don't know what that would add up to if an ounce is 90
 
hahaha but its good stuff and my dude hooks me up fat as hell and its actually good stuff so i don't know why its so cheap
 
umm an ounce of weed is like 90
so a pound... umm.. idk lol. i've never bought a pound so i don't know what that would add up to if an ounce is 90

90 sounds like some decent mids.
90 for official flame (i.e. white widow, kush,sour disel)
If so i'd love to live where you at.
 
minneapolis?
i guess lol.
but where the goods are really at is down south in florida i heard since they get alot of their shit from the islands that grow stress free.
 
probly home grown..hes sellin to you for cheap cause he wants you to keep comin back..hes got a 100% profit margin
 
i've bought an ounce of og kush.
it was only like 120. but it was really good

He really wants u to come back, cause any regular bra would charge you 300-400 a onion. Even more if he know u gonna make your money off it.

120 fo kush shit thats $560 made minimum.
 
i know.
probably, all of them do that, but right now idc. he's hooking me up with a great ass deal and by then, i'll have the money adn the profit.
his stuff is bomb. everyone knows what your doing the second you spark it lol
 
Damn I live near MG about 20 min drive from minneapolis and these prices are ridiculously high about 60 1/8th so I'm growing
my own shit.
 
Last edited:
i guess it depends on who you go to.
its weird!!! i just went up to my dude when i was feignin i went to a mcdonalds to see if anyone had anything and thats how i met him but i mean, yeah i have met some other people and when i hear how much their selling its fucking INSANE and i don't have that kind of money right now so im happy with the dude i have right now.
the other one i used to have ripped me off once and yeah it was bad
 
umm an ounce of weed is like 90
so a pound... umm.. idk lol. i've never bought a pound so i don't know what that would add up to if an ounce is 90

He really wants u to come back, cause any regular bra would charge you 300-400 a onion. Even more if he know u gonna make your money off it.

120 fo kush shit thats $560 made minimum.


On the other hand it's likely that poster is full of shit. Didn't even know how to do the simple math to figure out price per ounce times number of ounces in a pound. What makes you think they even really know what an ounce is... or even Kush for that matter?

I call eighth grader
bsflag.gif
 
no i have a thing that weighs it out.
my boyfriend knows his stuff so what i don't know, usually he does.
he's been smoking since he was 8 or 9, and he's 18 now so he knows and im just learning since i've only been smoking for 9 months or so
he does the math
 
well heres some info to make sure ya connect dont shit you

Pool/eighth: 3.5 g
M. Vick: 7g
Half Onion: 14g
Onion/Ounce: 28g
QP: 112g
Hp: 224g
16/lb: 448g
 
i know what an eighth is and the vick is
but my boyfriend knows the rest
but thanks
at least i know what EVERYTHING is now just for an fyi
 
no i have a thing that weighs it out.
my boyfriend knows his stuff so what i don't know, usually he does.
he's been smoking since he was 8 or 9, and he's 18 now so he knows and im just learning since i've only been smoking for 9 months or so
he does the math


ROFL!!!! Smoking weed has nothing to do with knowing there are 16 ounces in a pound. You should have learned that somewhere between the 3rd and 5th grade.... right about the same time they teach you to multiply.



P.S. that "thing" that weighs it out is called a "scale" ;)
 
Back
Top