1. We are currently experiencing issues with viewing and uploading images, our team is working on the issue.
    Dismiss Notice

How much does your weed cost?

Discussion in 'Stonable Quotables' started by ifwindicuh, Apr 9, 2016.

  1.  
    Nugachino

    Nugachino Well-Known Member

    Daaaaaaamn. Why the fuck wasn't I born like 20 years earlier... Ah well. Guess all I can do is gyo. And get it cheap that way.

    Cheers for the info.
     
    Olive Drab Green likes this.
  2.  
    Illinois Enema Bandit

    Illinois Enema Bandit Well-Known Member

    Oh the 70's were awesome,way better than the 60's for sure,but even the best weed from back then would be considered shwag today,an ounce was normal to have 7 grams of seeds & stems,back then you didn't grind your weed you cleaned it,had to use a tray,tear up the buds then hold the tray at 45 degree angle & scoop up the weed with the flap from a pack of papers,then drop the weed on the tray where all the seeds n stems would roll to the bottom of the tray .

    I don't miss the 70's gold bud but I do miss buying ounce logs of opium for $100 .
     
    JCS57 and Nugachino like this.
  3.  
    cindysid

    cindysid Well-Known Member

    It sells around here for about 10.00 a gram, 45 an 85h, 75 a 1/4, 250.00-300.00 a zip. I grow my own which comes out to about 25.00 a zip plus free trim for hash and edibles.
     
  4.  
    Budget Buds

    Budget Buds Well-Known Member

    Northern Mi for the top , about 240 per ounce, This time of year, 100 an ounce for all the market flooded outdoor
     
    jacrispy likes this.
  5.  
    John Kitchen

    John Kitchen Well-Known Member

    Yeah, where do you live? Out here, it's 25 bucks for an eyeballed "gram" that'll be lucky to be half a gram.

    Small, remote, country town.

    I refuse to pay these prices though. I usually re-up when I go back to Brisbane, or Nimbin, where the average price is 100$ a quarter.
     
    jacrispy likes this.
  6.  
    A.K.A. Overgrowem

    A.K.A. Overgrowem Well-Known Member

    70s better than 60s. Lame. Young Elvis, Chuck Berry, Little Richard, JAMES BROWN, early Beatles, Stones, Sam Cook, Otis Redding,etc. etc. Mustangs, Cameros, GTOs, Rosa Parks, M.L.K., Woodstock, Atlanta pop, Filmore East & West, Joplin, Jefferson Airplane, Etc. Etc. LSD. was new, Mescalin was avail. 3 finger bags for$15, Playboy Mag at it's top. You must have had great dope and spent the 60s in a stupor.
     
    Last edited: Nov 4, 2016
    visajoe1 likes this.
  7.  
    Sir Napsalot

    Sir Napsalot Well-Known Member

    $7-$15/gram here for rec

    I've been growing my 4 legal plants outdoors for two seasons now and have never bought weed at a dispensary.
     
  8.  
    bbxww

    bbxww Active Member

    West of Atlanta- $35=1/8, $70=1/4, $240=1oz.... I used to complain but looking at comments i guess my prices aren't that bad.
     
    Michiganjesse and esh dov ets like this.
  9.  
    JCS57

    JCS57 Well-Known Member

    Since I switched to grey water and do my own cross breeding my weed only costs the time I put in to grow it and trim it........trimming......fuck how much did you say that cost?
     
  10.  
    Michiganjesse

    Michiganjesse Well-Known Member

    Detroit $215 zip for quality, but that's cause i am not far from the source, better than i can get in any store as good as grams they sell for $30 in stores.
     
  11.  
    Michiganjesse

    Michiganjesse Well-Known Member

    Lol use to get that back in the day for $300 lb
     
  12.  
    Michiganjesse

    Michiganjesse Well-Known Member

    About an ounce
     
  13.  
    Michiganjesse

    Michiganjesse Well-Known Member

    We have better prices than cali i think from reading
     
    Budget Buds likes this.
  14.  
    Budget Buds

    Budget Buds Well-Known Member

    Because they can grow it outdoors for 11 months a year , tons more growers too . cali has good weed, but I think Mi has the best ....
     
  15.  
    Michiganjesse

    Michiganjesse Well-Known Member

    Strange prices here are almost the same it all depends on the grower. Most suck don flush or cure right over nutes crap. When I find nice cured quality I try to get that growers stuff.
     
  16.  
    visajoe1

    visajoe1 Well-Known Member

    $35/8th 230/oz for "top shelf" at my socal collective. i wouldnt call it top shelf tho....these f'n clubs...to get what i would consider quality cannabis you'll pay over $300/oz around here. i refuse to do that, and quality continues to decline in the shops. so im growing my own now, F them
     
    mr. childs likes this.

Share This Page