how to weigh out marijuana??

Discussion in 'Newbie Central' started by thatoneguy420, Dec 3, 2008.

  1.  
    thatoneguy420

    thatoneguy420 Active Member

    how much does dime bags,? 20 sacks? half oz? and Oz weight out to?
  2.  
    Kushcrosser

    Kushcrosser Well-Known Member

    look it up in your math book.....come on now...
  3.  
    Big P

    Big P Well-Known Member

    ounce = 28 grams

    half oz = 14 grams

    1/4 oz = 7 grams

    1/8 oz = 3.5 grams




    take how much money the ounce should cost. Divided that number by 28 then you will get your price per gram
  4.  
    mastakoosh

    mastakoosh Well-Known Member

    i used to like to sell an ounce of brick and stick a nickel in the bud lol j/k.
  5.  
    Big P

    Big P Well-Known Member

    i like the number 300


    $300 per ounce divided by 28 = $10.71 per gram


    round it to $10 a gram

    I know peeps who selll it for $20 a gram, what a rip off.



    shit to me $10 Gram is too much


    but you must factor in the quality to know where to price it.
  6.  
    Big P

    Big P Well-Known Member

    also if you are asking such questions means you are not expirianced in even purchasing weed for personal use let alone delving into selling


    I think your putting the cart before the horse so be careful, very carful
  7.  
    naturalhigh

    naturalhigh Well-Known Member

    if weed sells for 300 a zip..then you doing sell it for 10 a gram..wtf..as the amount goes down..the price goes up...it it would be more like 15 per gram...
  8.  
    JJD

    JJD Well-Known Member

    $30 profit off an ounce?? Yeah no thanks...
  9.  
    surfnugget

    surfnugget Well-Known Member



    thank you... someone with their head screwed on.

    also, you must take regional pricing into consideration.

    if its b grade, bag up .7gram bags and they can get 5$ easy, but when u sell A grade, you´ll bag up 1 gram bags and decide between sellin ém for 15 or 20 a piece. eighters go 50 and quads 100 etc.

    hope this helps. you sound damn clueless tho. maybe you should get a job.
  10.  
    bobbyboy34

    bobbyboy34 Well-Known Member

    you don't weigh it, you chop it roll it smoke it

    this board is called ROLL IT UP

    not SELL DA GOODS
    Woomeister likes this.
  11.  
    potpimp

    potpimp Sector 5 Moderator

    That's good stuff right there!
  12.  
    take3Lstothahead

    take3Lstothahead Active Member

    around here shwag or pretty much dirt with some sprinkles of more dirt in it
    dime is 5 grams and 20 sack or dub is 10 grams
    but dont smoke that shit
    and dro and highgrade or whatever u wanna call it is 10-25 a gram
    exotics and such are usualy 20 or 25
  13.  
    nvirgo79

    nvirgo79 Well-Known Member


    VERY WELL SAID!:clap::hump:
  14.  
    K1Ng5p4d3

    K1Ng5p4d3 Junior Creatologist

    i agree with the above post too... but, lol


    you gotta take account of the fact that this kid dont know how to sell pot. therefore, he has no clue about quality, therefore, hes probably growing shit weed, lol.

    take a 100g weight in one hand, and a handful of weed in the other, and see which is heavier. then take some weed out of the other hand, until they feel about the same. after that, throw the grass onto a table, n take a credit card n chop it up into 4 different piles. then grab a straw, n ..o wait, different drug -- then take a BAG, n bag each "ounce" up. Sell them for 65 bucks a piece n call it a day dude.

    n then burn your growbox and get a job doin somethin respectable. you got no business in the game dude. i dont recommend it for beginners...
  15.  
    7th1der

    7th1der Well-Known Member


    You ain't kidding! I believe you did that shit. And I believe you the reason why I decided to take up a new hobby
  16.  
    snyder007

    snyder007 Well-Known Member

    If you start selling it for 65 an oz let me know. Ill buy your entire inventory.
  17.  
    Douche Nozzle

    Douche Nozzle Well-Known Member

    Who the hell buys a gram of weed. Even a 1/8 is pushing it. just my thought though.
    snyder007 likes this.
  18.  
    snyder007

    snyder007 Well-Known Member

    Great fucking name douche. Absolutely fucking magnificent.
  19.  
    BigBudBalls

    BigBudBalls Well-Known Member

    doesn't matter; they all cost 5 euros.
  20.  
    Douche Nozzle

    Douche Nozzle Well-Known Member

    Thank you. It's my dream to retire early and become a douche nozzle.

Share This Page